ŞEHİR REHBERİ

Image

KARAKÖY - GALATAPORT

İstiklal Caddesi boyunca giden nostaljik tramvaya kolay erişim sağlayan Vezneciler metro istasyonu yürüyerek sadece birkaç dakika mesafede olan otelimiz, uluslararası havaalanına 40 km uzaklıktadır. Bunların yanı sıra Karaköy ve Eminönü vapur iskeleleri, Anadolu yakası, Adalar ve günlük Boğaz turlarına kolay erişim sunmaktadır. İstanbul Modern Sanat Müzesi, Galata Kulesi, St. Antuan Katolik Kilisesi, Galata Köprüsü, tramvay ve otobüs istasyonu yürüme mesafesindedir. Beyoğlu, Mısır Çarşısı, Sultanahmet Camii, Kapalıçarşı ve Dolmabahçe Sarayı otele yürüyüş uzaklığındadır.

Uluslararası standartlara sahip dünya mimarisi açısından ilk sıralarda bulunan ve boğazın eşsiz projesi, alışveriş merkezi, liman, yiyecek-içecek hizmetleri sunan Galataport’a otelimiz 10 dk mesafededir.

Image

AYASOFYA (HAGIA SOPHIA)

Ayasofya dünyada en çok ziyaret edilen müzelerden biri olmasının yanı sıra dünya mimarlık tarihin en gösterişli yapıtlarından birisidir. 6. yüzyılda Doğu Romalı Philon tarafından “dünyanın sekizinci harikası” olarak adlandırılan Aya Sofya aynı noktada üç kez inşa edilmiştir. Aya Sofya, İstanbul’da inşa edilen en büyük Bizans kilisesi olma özelliğini taşıyor. Yapının kuzeybatısında ortasında bir delik bulunan, bronz levhalarla kaplı bir sütun bulunmaktadır. Terleyen sütun, ağlayan sütun ya da dilek sütunu olarak bilinen bu sütunun doğa üstü güçleri olduğu ve dokunulduğunda ıslandığı söylenmektedir. Ayasofya otelimize yürüme mesafesindedir.

Image

SULTANAHMET (BLUE MOSQUE)

Sultanahmet Camii 1609-1616 yılları arasında yaptırılmıştır. Cami; mavi, yeşil ve beyaz renkli 20.000’i aşkın İznik çinileriyle bezendiği, yarım kubbeleri ve büyük kubbesinin içi de gene mavi ağırlıklı kalem işleri ile süslendiği için Avrupalılar tarafından ‘Mavi Camii’ olarak adlandırılmıştır. Ayasofya’nın 1934 yılında camiden müzeye dönüştürülmesiyle, İstanbul’un ana camisi olmuştur. Aslında Sultan Ahmet Camisi’nin külliyesiyle birlikte İstanbul’da ki en büyük yapı komplekslerinden biridir. İstanbul un en önemli eserleri arasında olan Ayasofya, Sultan Ahmet Camii, Türk ve İslam Eserleri Müzesi, Yerebatan Sarnıcı burada, Hipodromun çevresindedir. Ayrıca Sultanahmet’te bulunan Topkapı Sarayı Osmanlı sultanlarının ikametgâhı, devletin yönetim ve eğitim merkezidir.

Image

TOPKAPI SARAYI (TOPKAPI PALACE)

Topkapı Sarayı nın en çok ziyaret edilen bölümlerinden biri de Hz. Bu kutsal emanetler, 16. yüzyılda Sultan I. Selim in Araplar tarafından fethiyle başlayarak Topkapı Sarayı na getirilmiştir. Dünya çapında ziyarete açık olan müzede çok sayıda kutsal eser bulunmaktadır. Topkapı Sarayı müzesinde Hz. Bu önemli kalıntıları görmek isterseniz, Söğüt Hotel&SPA Old City İstanbul, müzeye sadece 10 dakikalık yürüme mesafesindedir.

Image

YEREBATAN SARNICI (BASALICA CISTERN)

İstanbul un olağanüstü antik yapılarından biri de Ayasofya nın güneybatısında yer alan Yerebatan Sarnıcı dır. 532 yılında I. Justinianus döneminde inşa edilen bu büyük yeraltı su deposu, İstanbul da ayakta kalan en büyük Bizans sarnıcıdır. 9.800 m2 alana sahip olan sarnıç, 140 metre uzunluğunda ve 70 metre genişliğinde olup, 100.000 ton su depolama kapasitesine sahiptir. Sarnıç, 1545 yılında kentteki Bizans antik eserlerini araştıran Hollandalı bilgin Petrus Gyllius tarafından yeniden keşfedilmiştir. En sol köşede sarnıç içinde yer alan iki Medusa başını görebilirsiniz. Her iki başlık da sütun kaidesi olarak kullanılır; biri baş aşağı, diğeri yana yatırılmış. Yunan mitolojisine göre Medusa, kendisine bakanları gorgonize etme gücüne sahipti, bu nedenle Medusa Başını sarnıca koymak koruma amaçlı olabilir. Laleli den Sultanahmet e tramvaya binerek sadece 5 dakika süren güzel Yerebatan Sarnıcı nı ziyaret edebilirsiniz!

Image

GALATA KULESİ (GALATA TOWER)

Galata Kulesi 1348 yılından beri Beyoğlu silüetine hakimdir. Yapımıyla ilgili oldukça fazla efsane bulunan Galata Kulesi 1960 lara kadar yangın gözetleme kulesi olarak kullanılmıştır. Şimdilerde ise oldukça fazla ilgili gören kule üst katta bulunan restoranıyla kente panoramik bir gözle bakmanızı sağlamaktadır. Galata Kulesi otelimize araç ile 15 dk mesafededir.

Image

ORTAKÖY

Ortaköy, Avrupa yakasında bulunan renkli çarşısı ve canlı atmosferi ile İstanbul un popüler semtlerinden birisidir. Ortaköy, aynı zamanda barındırdığı gözde gece mekanları, barları, güzel cafe ve restoranlara sahip boğaz manzaralı iskelesi ile en gözde buluşma noktalarından birisi konumundadır. Ortaköy Otelimize araç ile 25 dk mesafededir.

Image

BALAT

İstanbul un en eski ve özgün semtlerinden birinde vakit geçirmeye ne dersiniz? Fotoğrafçıların hayallerini süsleyen tarihi evler bu semtin her adımında sizi karşılayacaktır. Şehrin en nezih ve lezzetli kafelerinde dünyanın her yerinden kahve keyfi yapabilirsiniz. Adeta Hogwarts taymışsınız hissi veren Balat Rum Lisesini ziyaret etmeyi unutmayın. Balat otelimize 20 dk yürüme mesafesinde olup araç ile 7 mesafedir.

Image

KAPALI ÇARŞI (GRAND BAZAAR)

Kapalıçarşı (Türkçe: Kapalıçarşı, Kapalı Çarşı anlamına gelir; ayrıca Büyük Çarşı anlamına gelen Büyük Çarşı), 61 kapalı caddesi ve toplamda 4.000 den fazla mağazasıyla dünyanın en büyük ve en eski kapalı çarşılarından biridir. 30.700 m2 lik alana sahip, günlük 250.000 ila 400.000 ziyaretçi çekiyor. Kapalıçarşı nın ana alanı toplam 64 sokak ve 22 girişe sahiptir, ancak tarihi bedestenin etrafındaki tüm bölüm de çarşının bir parçası olarak kabul edilir. Kaybolmaya hazırlanın ve bunu otantik deneyimin bir parçası olarak kucaklayın. İstanbul daki Kapalıçarşı, genellikle dünyanın ilk alışveriş merkezlerinden biri olarak kabul edilir. Otelimize yürüme mesafesindedir.

Image

TAKSİM MEYDANI (TAKSIM SQUARE)

Beyoğlu nda bulunan meydan, İstanbul un en ünlü noktalarından birisidir. Adını Osmanlı Dönemi nde, Belgrad Ormanı ndan gelen suyun civar semtlere buradan dağıtılması yani taksim edilmesinden almıştır. Şehrin en işlek meydanlarından biri olan Taksim Meydanı nda bulunan Cumhuriyet Anıtı, 1928 yılında yerleştirilmiştir. Bir yüzü Kurtuluş Savaşı nı, diğer yüzü Cumhuriyet Türkiye sini simgeleyen anıtta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları görülmektedir. Günün her saatinde hareket bulunan meydanın çevresi konaklama, eğlence, kültür ve alışveriş merkezleriyle doludur. Meydanın başlangıcından İstiklal Caddesi üzerinden Tünel e dek işleyen nostaljik tramvay bulunmaktadır. Taksim Meydanı ve civarı, Istanbul a gelen herkesin en az bir kez mutlaka geçtiği noktalardan birisidir.